Skip to content
20.7.2025

Maaottelumarssi liikuttaa jälleen syyskuussa

Tämän vuoden Maaottelumarssin teema – naisten vapaaehtoinen asepalvelus 30 vuotta – näkyy myös marssimerkissä.

Suomen Reserviupseeriliitto haastoi toukokuussa 2021 Reserviläisliiton leikkimieliseen marssikilpailuun vuoden 1941 Suomi-Ruotsi-maaottelumarssin hengessä. Tavoitteena oli saada molempien liittojen piirit ja yhdistykset mukaan haastekampanjaan ja siten mahdollisimman moni reserviläinen marssimaan. Suuren suosion saavuttanut Maaottelumarssi järjestetään tänä vuonna jo viidettä kertaa.

Maaottelumarssin hengessä marssitaan jälleen koko syyskuun ajan eli 1.–30.9.2025. Tämän vuoden Maaottelumarssin teemana on naisten vapaaehtoinen asepalvelus, jonka alkamisesta tulee syksyllä kuluneeksi kolmekymmentä vuotta. Teema heijastuu myös marssimerkissä.

Ensimmäiset suomalaiset naiset aloittivat asepalveluksensa 16. lokakuuta 1995 kahdessa eri joukko-osastossa, Ilmavoimien Teknillisessä koulussa Kuorevedellä ja Hämeen rykmentin urheilukoulussa Lahdessa. Palvelukseen hakeutuneiden naisten määrä on kasvanut ajan myötä merkittävästi, ja nykyään naisten asepalvelus on kiinteä osa Suomen maanpuolustusta. Vuoden 2025 alkuun mennessä reserviin on koulutettu Puolustusvoimissa ja Rajavartiolaitoksessa jo yli 14 000 naista.

Marssi 10 km ja kirjaa tuloksesi

Hyväksyttyyn Maaottelumarssi-suoritukseen vaaditaan syyskuussa yhtäjaksoisesti suoritettu 10 kilometrin marssi kävellen tai juosten yhden vuorokauden (klo 00–24) aikana. Tarkan ajankohdan, marssiseuran ja -paikan voi valita itse. Marssille ei aseteta vaatimuksia kantamusten tai muun varustuksen suhteen. Marssihaasteen tavoitteena on ennen kaikkea muistuttaa ihmisiä fyysisen toimintakyvyn ylläpidon tärkeydestä, joten mukaan marssille voi haastaa myös lähipiirin ja ystävät.

Vähintään 10 kilometrin marssin suorittamisen jälkeen tuloksensa voi kirjata sähköiselle lomakkeelle, joka julkaistaan Reserviläisliiton ja Suomen Reserviupseeriliiton verkkosivuilla elo-syyskuun vaihteessa. Kaikki osallistujat, jotka ovat suorittaneet vähintään 10 kilometrin marssin ja kirjanneet suorituksensa lomakkeelle, osallistuvat myös Varustelekan lahjakorttien ja RES- & RUL-tuotepalkintojen arvontaan.

Maaottelumarssi on paitsi erinomainen tilaisuus kannustaa sekä reserviläisiä että heidän läheisiään ylläpitämään omaa toimintakykyään, myös ohjata piirejä ja yhdistyksiä tarjoamaan jäsenilleen kannustusta liikunnan lisäämiseksi. Liitot palkitsevat aktiivisimmat marssijat omaavat reserviläispiirit ja -yhdistykset rahapalkinnoin suhteuttamalla ilmoitettujen suoritusten määrän piirin ja yhdistyksen jäsenmääriin.

Jo yli 280 000 Maaottelumarssikilometriä

Viime vuoden Maaottelumarssin aikana kirjattiin yhteensä 6 805 yksittäistä marssisuoritusta ja lähes 85 000 marssittua kilometriä. Tähän mennessä järjestettyjen neljän Maaottelumarssi-haasteen aikana marssimatkaa on kertynyt yhteensä noin 282 400 kilometriä.

Maaottelumarssi-perinteeseen kuuluu, että marssihaasteen aikana myydyistä velcro-merkeistä saadut tuotot lahjoitetaan lyhentämättömänä hyväntekeväisyyteen. Viime vuoden marssimerkeistä saadut tuotot lahjoitettiin lyhentämättömänä Ukrainan hyväksi. Tämän vuoden hyväntekeväisyyskohde ilmoitetaan myöhemmin.

Lisätietoja Maaottelumarssista löytyy täältä.